Strona główna > Wpisy > Blog > Na czym polega wymiana szybki metodą OCA?

Ostatnio wyjaśnialiśmy, że wymiana zbitej szybki w telefonie to precyzyjna i skomplikowana praca, którą warto powierzyć specjalistom. Teraz chcemy przybliżyć, jak wygląda jedna z lepszych metod wymiany szybki, która nazywa się OCA. Jej celem jest wymienienie szybki w taki sposób, by wszystko wyglądało oryginalnie.

Co warto wiedzieć na początek?

Wymiana szybki wymaga umiejętności i doświadczenia. Niesprawne dłonie mogą uszkodzić lub zarysować delikatne elementy. Niezbędne są również specjalistyczne narzędzia, na które mogą sobie pozwolić tylko serwisy. Do fachowej wymiany zbitej szybki metodą OCA nie korzysta się z zestawów naprawczych dostępnych na Allegro, ale specjalnych klejów, laminatorów i narzędzi.

Jak wymienia się szybkę metodą OCA?

Metoda wymiany szybki OCA polega na naklejeniu nowej szybki lub ekranu dotykowego za pomocą kleju w plastrach. Żeby stosować tę metodę, trzeba dysponować specjalnym sprzętem, dlatego nie można jej nazwać „domową”.

Proces wymiany zbitej szybki metodą OCA dzieli się na kilka etapów.

1. Demontaż wyświetlacza

Na ogół wystarczy odkręcić śrubki i delikatnie wyjąć wyświetlacz. Podczas wymiany zajmujemy się wyłącznie wyświetlaczem, a pozostałą część telefonu odkładamy na bok. Warto podkreślić, że producenci w taki sposób projektują telefony, by utrudniać ich naprawy. Dlatego odseparowanie wyświetlacza od telefonu jest bardzo trudne.

2. Odklejenie szybki od wyświetlacza

Szybkę najpierw się podgrzewa do temperatury ok. 70 stopni C, a potem wycina. Przy wymianie ekranów zakrzywionych postępuje się odwrotnie. Tu korzystamy z metody kriogenicznej, która polega na tym, że wyświetlacz ochładza się do nawet -100 stopni C, a następnie odcina.

Potem trzeba odseparować szybkę przy użyciu drutu molibdenowego lub innego cienkiego narzędzia.

3. Czyszczenie z resztek popękanego szkła

Po odklejeniu szybki na wyświetlaczu pozostają resztki szkła, kleju i inne nieczystości. Trzeba je usunąć, wykorzystując specjalne środki chemiczne do czyszczenia z resztek oryginalnego plastra kleju. Niezbędna tu jest szczególna dokładność, ponieważ pozostawienie zanieczyszczeń utrudnia idealne przyklejenie nowej szybki.

4. Montaż nowej szybki

Bierzemy nową szybkę i przyklejamy na nią cieniutki plaster kleju OCA. Potem łączymy szybkę z wyświetlaczem i umieszczamy je w specjalnej maszynie, dzięki której oba elementy są scalane. Jeśli wszystko poszło dobrze, tak powstały set można z powrotem zamontować do telefonu.

I gotowe! Szybka jak nowa.

Metoda OCA vs. LOCA

Istnieje jeszcze inna metoda wymiana szybki – przy użyciu kleju LOCA. Jest ona tańsza i prostsza od OCA, ale nie lepsza. Wymianę szybki metodą LOCA można zrobić w warunkach domowych, bez stosowania specjalistycznego sprzętu, ale rzadko kiedy wygląda to dobrze wizualnie. Klej LOCA często się rozlewa i może uszkodzić telefon i wyświetlacz. Zdarza się, że klienci najpierw sami próbują wymieniać szybkę przy użyciu klejów LOCA, ale potem tego żałują. Zamiast lepiej, jest gorzej.

Wykorzystanie metody OCA sprawia, że między szybką a wyświetlaczem nie ma bąbelków powietrza, a po naprawie nie ma śladu.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Podczas wymiany szybki w telefonie ważne są precyzja i delikatność, ale również sterylność. Każda drobinka, która podczas naprawy zostanie między wyświetlaczem a szybką, może powodować stopniowe uszkadzanie telefonu.

Podstawą jest korzystanie z dobrych narzędzi, klejów i części. Zasada jest prosta: im gorszej jakości części, tym gorsza jakość naprawy. To będzie od razu zauważalne, ponieważ ekran będzie wolniej reagował na dotyk, obraz może być nieczytelny lub słabiej podświetlony. Nie wspominając już o wyglądzie telefonu, który może znacznie odbiegać od ideału.

Podaj model telefonu i zgłoś naprawę!

Wyszukaj
Generic filters
Exact matches only
Filter by Kategorie
Bez kategorii
Wpisy
Blog
Nowości

Na przykład: Samsung Galaxy S10Apple Iphone XHuawei Mate 20 Lite