Strona główna > Wpisy > Blog > Czy telefon zalany wodą można naprawić?
Zalanie telefonu wodą zdarza się dość często. Ot, spadnie do wanny, rozleje się napój na stole. Ale czy można uratować telefon zalany wodą?

 Jak uratować zalany telefon? Szybko interweniuj

Jeżeli chcesz, by naprawa telefonu po zalaniu była możliwa, musisz szybko reagować. Rozłóż telefon, wyjmij baterię, kartę SIM I SD i wszystko inne, co można łatwo zdemontować ręcznie. Postępuj ostrożnie, aby spowodować więcej szkody niż pożytku. Połóż wszystkie części na papierowym ręczniku, następnie delikatnie je osusz.

Tego nie możesz robić:

  • Nie włączaj telefonu po zalaniu ani nie podłączaj go do ładowarki;
  • Nie naciskaj żadnych klawiszy. To może wepchnąć wodę dalej do telefonu;
  • Nie potrząsaj urządzenia ani nie wdmuchuj wody. Może to również doprowadzić wodę do głębszych obszarów telefonu;
  • Nie susz telefonu suszarką ani nie kładź na grzejniku. Nadmierne ciepło może go uszkodzić.

Nie wierz w mity typu, że zalany telefon trzeba wsadzić do ryżu, który wyciągnie wodę albo położyć na słońcu.

Wyjątkiem jest zalanie telefonu słoną wodą (np. morskiej). Wtedy sól uszkadza elektronikę i raczej nie ma szansy na naprawę telefonu.

Zalany telefon – co robić, gdy nie działa?

Jeżeli telefon został wysuszony, a wciąż nie działa, jest jeszcze szansa, by go naprawić. Najlepiej udać się do warsztatu naprawczego, ponieważ naprawa i czyszczenie telefonu po zalaniu powinna być wykonana przez profesjonalistę. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ wszystko zależy od wielkości i rodzaju uszkodzeń. Jeżeli zalały się elementy, które można zastąpić nowymi, całkiem możliwe, że telefon będzie znów sprawny.

Jak naprawia się zalany telefon w serwisie?

W najlepszej sytuacji są właściciele telefonów wodoszczelnych, ponieważ one zazwyczaj najmniej ucierpią podczas zalania. Praktycznie każdy telefon powinien, choć w minimalnym stopniu być chroniony przed kroplami wody, deszczem itp. Ale już najwyższa ochrona przed skutkami całkowitego zanurzenia w wodzie dostępna jest tylko w wybranych modelach wyższych klas.

Jeżeli urządzenie jest uszkodzone, czasem wystarczy profesjonalne suszenie/czyszczenie, by telefon znów działał. Telefon należy wyczyścić specjalnymi środkami, następnie podgrzać układy, w których między kulkami BGA może znajdować się woda.

Układ BGA

Układ BGA. Źródło wikipedia.org

Gdy telefon nie reaguje pomimo podjętych wcześniej działań, wykonuje się pomiary ścieżek na płycie głównie. Jeżeli okaże się, że ścieżki są wypalone na skutek zwarcia, robi się tzw. mostkowanie (przeprowadzana jest wtedy nowa ścieżka do elementu na płycie głównej).

Mostkowanie elementu

Mostkowanie elementu. Źródło sparkfun.com

Jeżeli podczas ekspertyzy połączeń na płycie głównej wykryje się nieprawidłowość z wyjścia układu, to wymienia się cały układ scalony na płycie głównej.

Pamiętaj, że większość gwarancji producentów telefonów wyklucza roszczenia z tytułu zalania. Oznacza to, że nikt nie uzna reklamacji. Zatem trzeba go naprawić na własny koszt. Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie telefonu od zalania. A jeszcze lepszym niezabieranie telefonu na basen, do wanny, niepozostawianie blisko zlewu, filiżanek z kawą czy butelek z wodą.

Oczywiście my zajmujemy się profesjonalną naprawą telefonów zalanych wodą, dlatego jeśli masz taki problem – zgłoś się do nas.

Podaj model telefonu i zgłoś naprawę!

Wyszukaj
Generic filters
Exact matches only
Filter by Kategorie
Bez kategorii
Wpisy
Blog
Nowości

Na przykład: Samsung Galaxy S10Apple Iphone XHuawei Mate 20 Lite