Strona główna > Wpisy > Blog > Czy podczas naprawy telefonu stracisz dane?

To normalne, że możesz się obawiać, że stracisz dane podczas naprawy telefonu. Czy obawy są uzasadnione?
Uspokajamy – ryzyko utraty danych jest niewielkie. Z naszej strony możemy zagwarantować, że nie usuwamy danych z urządzeń podczas naprawy. Dane z reguły zapisywane są w pamięci telefonu lub chmurze, dlatego wystarczy je wyciągnąć/skopiować i nic się nie stanie. Do mechanicznej naprawy telefonu, np. zbitej szybki, nie potrzebna jest karta.

Co się stanie, gdy telefonu nie da się naprawić? Czy wtedy stracisz dane?

Większość usterek telefonów, nawet 90%, to uszkodzenia powierzchowne, np. zbite szybki lub wyświetlacze. Wówczas naprawa telefonu bez utraty danych jest dość prosta, ponieważ nie ingeruje się wewnątrz urządzenia.

Czasami smartfon jest poważnie uszkodzony, bo np. roztrzaskał się w trakcie upadku, wpadł do wanny lub przejechał po nim samochód. 😉 Wówczas naprawa będzie raczej nieopłacalna, ale można odzyskać dane, np. wyodrębnić układy pamięci, skopiować i przełożyć do innego urządzenia.

Jeżeli nie masz pewności, czy warto oddawać sprzęt do naprawy, zawsze możesz się zgłosić do Polfixit – oferujemy darmową diagnozę i wycenę.

Kiedy można utracić dane podczas uszkodzenia telefonu?

Dane w telefonie są zagrożone w kilku przypadkach, np.:

  • awaria płyty głównej – na niej umieszczone są wszystkie komponenty telefonu;
  • uszkodzenie mechaniczne pamięci;
  • błędy oprogramowywania.

Nawet gdy telefon został poważnie uszkodzony, jest jeszcze trochę czasu, by odzyskać dane, zanim urządzenie całkiem przestanie działać. Dlatego nigdy nie zwlekaj z naprawą.

! Przy poważnym uszkodzeniu albo zalaniu nie powinno się uruchamiać telefonu, gdyż może dojść do zwarcia na płycie głównej. Skutki będą nieodwracalne.

Teoretycznie każde uszkodzenie telefonu wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości danych. Manipulowanie częściami wewnątrz telefonu może spowodować przypadkowe zwarcie na płycie głównej. Dlatego telefonu nie powinno się naprawiać samodzielnie, a powierzyć to specjalistom.

Zapobiegaj utracie danych jeszcze przed awarią telefonu

Niektórzy tracę dane w telefonie poniekąd na własne życzenie, ponieważ przechowują je tylko w urządzeniu. Obecnie jest mnóstwo sposobów na ochronę danych.

Nigdy nie wiesz, kiedy zepsuje Ci się telefon, dlatego rób kopie zapasowe zdjęć, filmów i innych osobistych treści zapisanych w pamięci wewnętrznej. Możesz to zrobić na dwa sposoby: zgrać dane na dysk zewnętrzny, komputer czy pendrive lub włączyć opcję tworzenia kopii zapasowych na serwerach zewnętrznych, tzw. chmurach.

Zrób to jeszcze dziś, TERAZ i już nigdy nie będziesz się martwić, że utracisz dane podczas uszkodzenia telefonu.

! Pamiętaj, że podczas napraw mechanicznych nie ingerujemy w oprogramowanie oraz dane telefonu.

Podaj model telefonu i zgłoś naprawę!

Wyszukaj
Generic filters
Exact matches only
Filter by Kategorie
Bez kategorii
Wpisy
Blog
Nowości

Na przykład: Samsung Galaxy S10Apple Iphone XHuawei Mate 20 Lite