Strona główna > Wpisy > Blog > Co zrobić, jeśli telefon nie chce się ładować?
Znasz to skądś? Zostawiasz telefon na całą noc do ładowania, a rano jest tylko 1%? Wciskasz tę ładowarkę i wciskasz i dalej nic się nie dzieje. Co zrobić jeśli telefon nie chce się ładować? Trzeba zacząć od testów.

Przyczyny, dla których nie możesz naładować telefonu

Istnieje kilka powodów, dla których telefon się nie ładuje. Do najczętszych zaliczymy:

  1. Fizyczne uszkodzenie portu – uszkodzenie mechaniczne, wyrobienie się styków na płytce pcb;
  2. Zanieczyszczone styki;
  3. Uszkodzenie układu zasilania lub układu ładowania – zazwyczaj uszkodzenie pojawia się z czasem samoczynnie jest to spowodowane wadliwym układem;
  4. Zalanie – zwarcie lub przepalenie pinów.

Oto, co możesz zrobić, gdy telefon nie chce się ładować

Sprawdź ładowarkę

Czasami telefon nabiera mocy, ale bardzo wolno. Zawsze oznacza to pojawienie się jakichś komplikacji. To, co możesz zrobić w pierwszej kolejności, to sprawdzenie, czy ładowarka, której używasz, jest sprawna. Być może tu jest problem. Wypróbuj inne ładowarki, ale pamiętaj, że najlepiej jak będą takiej samej marki co Twój telefon. Ładowarki różnią się wtyczkami, czasami wydaje się, że są takie same, ale tak naprawdę istnieje różnica. Tak możesz uszkodzić złącze. Warto również podłączyć telefon kablem do komputera, by sprawdzić, czy nie zepsuł się kabel ładowarki.

Sprawdź, czy występują uszkodzenia mechaniczne

Jeżeli wszystko zostało wykluczone, przychodzi pora na bardziej skomplikowane przyczyny. Zdarza się, że problemem jest metalowe złącze w porcie USB – może lekko się wygięło i nie styka z kablem do ładowania. Wyprostowanie portu lepiej powierzyć specjalistom. Inaczej można zrobić więcej szkody niż pożytku i jeszcze bardziej go uszkodzić.

Zrób kontrolę czystości

Kolejny możliwy powód tego, że telefon nie chce się ładować, to zabrudzenia wewnątrz portu USB. Trzeba go po prostu delikatnie oczyścić metalowe wnętrze, np. sprężonym powietrzem.

Sprawdź baterię

Telefon może się nie ładować również z powodu uszkodzonej baterii. Można zauważyć, że z baterią jest coś nie tak, kiedy np. zrobiły się na niej wybrzuszenia. Jeżeli bateria jest scalona z telefonem, wymiana nie jest taka prosta. Tu również zalecamy, by sprawie przyjrzał się specjalista.

Skontroluj system i aplikacje

Czasami telefon całkowicie przestaje ładować i odmawia posłuszeństwa nawet po wypróbowaniu różnych kabli, ładowarek, gniazd ładowania. Być może problem leży w błędach oprogramowania. Wtedy warto zrobić restart systemu i przywrócić sprzęt do ustawień fabrycznych. Upewnij się też, że urządzenie korzysta z najnowszej wersji systemu.

Telefon nie ładuje się do końca

Najczęściej dzieje się tak, ponieważ jest przegrzany. Staraj się też nie trzymać telefonu blisko źródła ciepła oraz odłączać od ładowarki tuż po naładowaniu. Szczególnie ważne jest, aby nie wystawiać urządzenia na działanie temperatury otoczenia wyższej niż 35 ° C (95 ° F), co może trwale uszkodzić pojemność akumulatora.

Jeżeli wszystko zostało sprawdzone, a telefon wciąż nie chce się ładować, warto go oddać do serwisu, gdzie zostanie przeprowadzona bardziej szczegółowa diagnostyka.